Setkání kastelánů nestátních otevřených památek 20.03.2024
Žďár nad Sázavou, 20. 3. 2024
Šance být zastoupen a organizován v asociaci, jež má větší sílu než jednotlivec. Možnost setkávat se se správci, majiteli, nájemci a jinými osobnostmi, které mají co do činění s památkami všeho druhu. Příležitost vytvářet společné projekty, ať už výměny průvodců, kastelánů, společné propagace či jen větší blízkost k sobě navzájem, a z toho vyplývající možnost si kdykoliv zavolat či napsat, když je potřeba něco konzultovat. Tyto příležitosti přináší ANOPA (Asociace nestátních otevřených památek, z.s.), která byla založena v době koronakrize.
Každoroční setkání kastelánů je nejprestižnější událostí této asociace. Hostitelem třetího ročníku byl stejně jako v minulých letech Constantin Kinský, majitel zámku ve Žďáru nad Sázavou.
Setkání kastelánů ve Žďáru nad Sázavou. Foto David Šiman
Na setkání přijely desítky správců památkových objektů ze všech krajů České republiky a řada dalších vzácných hostů z české a slovenské veřejné správy. Součástí byl konferenční program ve Freskových sálech žďárského zámku, jenž se v letošním roce zaměřil na udržitelné způsoby provozování vybraných památek a jejich zpřístupňování veřejnosti. Sdílení dobré praxe z nestátních památek moderoval Martin Karlík.
Po úvodním přivítání hostitelem Constantinem Kinským a tajemníkem Asociace nestátních otevřených památek Vratislavem Zákoutským si převzal slovo pan Petr Lukas, autor projektu Objevuj památky. Věnoval pozornost sdílené PR podpoře nestátních otevřených památek a dále představil letošní vydání magazínu Objevuj památky, který je záměrem šířit směrem k širokému publiku.
Petr Lukas (Objevuj památky) a Zdeněk Hazdra (Zelená hora žije!)
V odpoledním bloku prezentovali Zdeněk Hazdra a Martin Babuška nové aktivity na zámku Zelená hora nad Nepomukem. Místo, jež si většina lidí spojuje zejména s filmovou adaptací knihy Miloslava Švandrlíka Černí baroni, ožívá díky postupné obnově a kvalitnímu celoročnímu kulturnímu programu.
Probíhající přípravy na výstavbu nového kulturního centra Vysočina ve Žďáru nad Sázavou, budoucího mimořádně rozsáhlého kulturního prostoru v kraji, vylíčil Ladislav Bárta. Kulturně kreativní centrum vznikne v budově konventu bývalého kláštera, jenž se pro nové účely v dohledné době zrekonstruuje.
Anna Svobodová a David Šiman z Místní akční skupiny Pošumaví a spolku Prácheň žije! vyprávěli o způsobech oživování hradu, jehož relikty dlouhá staletí zarůstala vegetací, v rámci komunitě-dobrovolnické spolupráce. Jejich zkušenost s dobrovolnictvím poskytla inspiraci mnohým, již zavedeným památkám.
O mezinárodních zkušenostech při péči o památky v rámci aktivit dobročinné organizace Czech National Trust a programu Erasmus+ se přijela podělit Irena Edwards. Francesco Kinský dal Borgo záhy vyprávěl o návštěvě zástupců provozovatelů anglických památek na hradě Kost a zámku Karlova Koruna, které jeho rodina provozuje.
Irena Edwards (Czech National Trust) a Francesco Kinský dal Borgo (hrad Kost, zámek Karlova Koruna)
Mimořádný úspěch v podobě získané prestižní evropské památkové ceny Europa Nostra prezentoval Pavel Prouza z Parostrojního pivovaru v Lobči. Člen naší asociace získal pomyslného památkového Oskara v roce 2023. Tím se po pěti letech ocenení vrátilo do České republiky, a poprvé jej u nás získala technická a zároveň nestátní památka.
Autorem posledního příspěvku žďárského programu byl Aleš Kozák s časopisem PROPAMÁTKY, jenž není zdaleka jeho jedinou aktivitou. Večerní část programu tak byla naplněná zajímavostmi z fungování redakce, která zčásti funguje jako sociální podnik, nebo ukázkami vydařených realizací a památkových obnov, s nimiž se mohli čtenáři časopisu seznámit.
Neformální večer kastelánského setkání naplnil poslání osobní výměny zkušeností a upevňování vztahů lidí, kteří se starají o naše kulturní dědictví.
Vedle nestátních památek přijali pozvání například také zástupci Národního památkového ústavu, agentury CzechTourism a Ministerstva kultury Slovenské republiky. Bez ohledu na typ vlastnictví je všem společný zájem o zachování památek a prezentace jejich hodnot široké veřejnosti. Právě ta má v zemi s největší koncentrací památek na světě stále velmi živý zájem o jejich poznávání a seznamování se s umem našich předků.